ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΝΕΠΑΡΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

Οι μαθητε?ς με ανεπαρκη? φοι?τηση εξετα?ζονται προφορικα? και γραπτα? σε ο?λα τα μαθη?ματα. Μαθητε?ς, οι οποι?οι δεν προσε?ρχονται σε ε?να η? περισσο?τερα μαθη?ματα κατα? την προφορικη? και γραπτη? εξε?ταση, παραπε?μπονται στις ως α?νω οριζο?μενες εξεταστικε?ς περιο?δους στο μα?θημα η? τα μαθη?ματα, στα οποι?α δεν προση?λθαν να εξεταστου?ν, και εξετα?ζονται προφορικα? και γραπτα?. Η προφορικη? εξε?ταση προηγει?ται της γραπτη?ς.

Οι εξετα?σεις διενεργου?νται συ?μφωνα με το προ?γραμμα που καταρτι?ζεται απο? το Διευθυντη? του σχολει?ου απο? τριμελη? επιτροπη? ανα? μα?θημα με προ?εδρο το Διευθυντη? η? τον Υποδιευθυντη? του ΕΠΑ.Λ. και με?λη δυ?ο καθηγητε?ς της ι?διας η? συγγενου?ς ειδικο?τητας. O τρο?πος εξε?τασης των μαθημα?των ορι?ζεται στο Π.Δ. 50/2008 ο?πως τροποποιη?θηκε και ισχυ?ει. Κατα? τα λοιπα?, για την απο?λυση των μαθητω?ν ισχυ?ει το α?ρθρο 24 του Π.Δ. 50/2008 (Α ? 81), ο?πως τροποποιη?θηκε και ισχυ?ει.

Στην περι?πτωση κατα? την οποι?α οι μαθητε?ς που αναφε?ρονται στην προηγου?μενη παρα?γραφο, δεν επιθυμου?ν να προσε?λθουν στις προαναφερο?μενες προφορικε?ς και γραπτε?ς εξετα?σεις, δυ?νανται να συνεχι?σουν τη φοι?τηση? τους στη Β? τα?ξη ημερησι?ου η? εσπερινου? Επαγγελματικου? Λυκει?ου (του Ν. 4186/2013).

Με την ε?κδοση της παρου?σης ο μαθητη?ς οφει?λει να καταθε?σει στο ημερη?σιο η? εσπερινο? Επαγγελματικο? Λυ?κειο στο οποι?ο ει?ναι εγγεγραμμε?νος, Υπευ?θυνη Δη?λωση, η? ο κηδεμο?νας του μαθητη? εφο?σον αυτο?ς ει?ναι ανη?λικος, εα?ν επιθυμει? να συνεχι?σει τις σπουδε?ς του στη Β ? τα?ξη του ημερη?σιου η? εσπερινου? Επαγγελματικου? Λυκει?ου, (του Ν. 4186/2013), η? εα?ν θα προσε?λθει στις προαναφερο?μενες προφορικε?ς και γραπτε?ς εξετα?σεις.

2. Μαθητε?ς οι οποι?οι κατα? το σχολικο? ε?τος 2014?2015 η? και τα προηγου?μενα ε?τη φοι?τησαν στις ειδικο?τητες που λειτου?ργησαν στη Γ? τα?ξη εσπερινου? Επαγγελματικου? Λυκει?ου (του Ν. 3475/2006) συμπεριλαμβανομε?νης και της ειδικο?τητας «Γραφικω?ν Τεχνω?ν» του «Τομε?α Εφαρμοσμε?νων Τεχνω?ν» και ε?χουν απορριφθει? λο?γω ανεπαρκου?ς φοι?τησης, δυ?νανται να προσε?λθουν σε ολικη? προφορικη? και γραπτη? εξε?ταση ε?ως 15 Νοεμβρι?ου του 2015 προκειμε?νου να προαχθου?ν στην επο?μενη τα?ξη συ?μφωνα με τα οριζο?μενα στο α?ρθρο 24 του Π.Δ. 50/2008 (Α ? 81), ο?πως τροποποιη?θηκε και ισχυ?ει. Οι παραπα?νω μαθητε?ς εξετα?ζονται προφορικα? και γραπτα? σε ο?λα τα μαθη?ματα. Η προφορικη? εξε?ταση προηγει?ται της γραπτη?ς. Οι εξετα?σεις διενεργου?νται συ?μφωνα με το προ?γραμμα που καταρτι?ζεται απο? το Διευθυντη? του σχολει?ου απο? τριμελη? επιτροπη? ανα? μα?θημα με προ?εδρο το Διευθυντη? η? τον Υποδιευθυντη? του ΕΠΑ.Λ. και με?λη δυ?ο καθηγητε?ς της ι?διας η? συγγενου?ς ειδικο?τητας. O τρο?πος εξε?τασης των μαθημα?των ορι?ζεται στο Π.Δ. 50/2008 (Α ? 81) ο?πως τροποποιη?θηκε και ισχυ?ει. Ο?σοι απο? τους ανωτε?ρω μαθητε?ς δεν προαχθου?ν ε?χουν τη δυνατο?τητα να εγγραφου?ν στη Β ? τα?ξη του ΕΠΑ.Λ. σε τομε?α και ειδικο?τητα που επιθυμου?ν.

Με την ε?κδοση της παρου?σης, ο μαθητη?ς, (του Ν. 3475/2006), οφει?λει να καταθε?σει στο εσπερινο? Επαγγελματικο? Λυ?κειο στο οποι?ο ει?ναι εγγεγραμμε?νος, Υπευ?θυνη Δη?λωση, η? ο κηδεμο?νας του μαθητη? εφο?σον αυτο?ς ει?ναι ανη?λικος, εα?ν επιθυμει? να συνεχι?σει τις σπουδε?ς του στη Β ? τα?ξη του ημερη?σιου η? εσπερινου? Επαγγελματικου? Λυκει?ου, (του Ν. 4186/2013), η? εα?ν θα προσε?λθει στις προαναφερο?μενες προφορικε?ς και γραπτε?ς εξετα?σεις.

Η ισχυ?ς της παρου?σης αρχι?ζει απο? το σχολικο? ε?τος 2015-16.