ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS +

Η υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την παραγωγή της παρούσας [έκδοσης, ιστοσελίδας, ταινίας κλπ] δεν συνιστά αποδοχή του περιεχομένου, το οποίο αντανακλά τις απόψεις μόνον των δημιουργών, και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν φέρει ουδεμία ευθύνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που εμπεριέχονται σε αυτό".

"The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsi¬ble for any use which may be made of the information contained therein".

Βαρκελώνη και Βαλένθια με μαθητές 2021

Κατά τη σχολική χρονιά 2021-2022 το ΕΠΑ.Λ. Χαλάστρας υλοποίησε το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+,  με τίτλο «Σύγχρονη Αισθητική: Νοσηλευτική Παρέμβαση & Εφαρμοσμένη Κοσμητολογία». Συμμετείχαν μαθητές από τους τομείς Υγείας, Πρόνοιας & Ευεξίας και Γεωπονίας που εκπαιδεύτηκαν με δραστηριότητες προετοιμασίας (επίσκεψη στην μονάδα κάθετης παραγωγής αιθέριου έλαιου λεβάντας, ALPHA LAVENDER και ενδοσχολική ενημέρωση από την Αισθητικό και ακαδημαϊκή υπότροφο κ. Κοτζαηλία) και σε δύο ροές κινητικότητας, στη Βαρκελώνη και στη Βαλένθια.

Την εκπαίδευση στις δύο πόλεις της Ισπανίας ανέλαβε ο φορέας υποδοχής MOVEU PROJECTS υπό τη διεύθυνση του κ. Γιαμά Αθ. και  περιλάμβανε πρακτική άσκηση και θεωρητική κατάρτιση σε πρωτοπόρες μεθόδους αντιμετώπισης αισθητικών προβλημάτων και παρασκευής καλλυντικών με φυτικά συστατικά (Βαρκελώνη) και αξιοποίηση των φυτών και αιθέριων ελαίων στην Κοσμητολογία (Βαλένθια). Επίσης, διεύρυνση του επαγγελματικού προσανατολισμού, εισαγωγή στην έννοια της επιχειρηματικότητας αλλά και σημαντική πολιτιστική εκπαίδευση.

Οι εμπειρίες ζωής που αποκόμισαν οι συμμετέχοντες ήταν -κατά γενική ομολογία- συναρπαστικές.

Ευχαριστούμε θερμά την Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ ΙΚΥ για την ευκαιρία που έδωσαν στους μαθητές του ΕΠΑ.Λ. Χαλάστρας

Για να δείτε την παρουσίαση της εκδρομής σε βίντεο στο youtube, πατήστε εδώ

Βαρκελώνη με μαθητές 2019.

Συμμετοχή του ΕΠΑ.Λ. Χαλάστρας σε πρόγραμμα Erasmus+ με Θέμα: "Νοσηλευτική Τηλε-φροντίδα στην πρόληψη και αντιμετώπιση των επιπλοκών του Σακχαρώδη Διαβήτη" στη Βαρκελώνη με 15 μαθητές. "Κάθε βήμα μας στους δρόμους και τα μνημεία αυτής της απίστευτης μεσογειακής πόλης και μια νέα, πανέμορφη εικόνα. Κάθε εκπαιδευτική επίσκεψη, μια ουσιαστική, πρωτόγνωρη εμπειρία!" Άψογη η διοργάνωση εκ μέρους του φορέα υποδοχής "Moveu Projects" με υπεύθυνο τον κ. Αθανάσιο Γιαμά.

Σουηδία με μαθητές 2016.

Σουηδία με μαθητές 2015.

Σουηδία με μαθητές 2014.

Για να δείτε την παρουσίαση της εκδρομής σε βίντεο στο youtube, πατήστε εδώ

Φωτογραφικό Υλικό από διάφορα Προγράμματα.

You need to upgrade your Flash Player

Δείτε εδώ ένα βίντεο του προγράμματος Leonardo επίσκεψης στο Βερολίνο με καθηγητές. (Το αρχείο είναι εκτελέσιμο.Το κάνετε Λήψη ή Αποθήκευση αρχείου, εκτέλεση και έπειτα πατάτε πάνω στην φωτογαφία για να παίξει).

Για περισσότερες πληροφορίες και για να δείτε φωτογραφίες, βίντεο των προγραμμάτων πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο: